thumbnail

Čo je UX a UI dizajn a aký je medzi nimi rozdiel?

UX a UI. Dve slová. Štyri písmená. V dobe digitálnej čoraz viac skloňované. O to viac nesprávne pochopené a interpretované. Poďme si to ujasniť.

Rozdiel UX a UI title 2

UX je zmyslové poznanie! #trip

UX. Termínus technikus „user experience“, alebo aj používateľská skúsenosť. Používa sa predovšetkým v súvislosti s tvorbou digitálnych produktov, ale dá sa aplikovať na hociktorý iný produkt bežnej spotreby.

UX je skúsenosť používateľa s produktom.

V jazyku digitálnych domorodcov je to pocit alebo zážitok človeka pri interakcii s webom, aplikáciou alebo iným softvérom.

UX dizajn je o psychológii

UX skúma to, ako sa človek správa a čo zažíva pri návšteve tvojho webu, e-shopu alebo appky. Na základe výskumu cieľovej skupiny potom tvorí štruktúru celého webu (wireframy) tak, aby uľahčil používateľovi život! A to doslova!

UX dizajn znamená funkčnosť

Bez dobrého UX-ka prakticky nemôže existovať žiadny digitálny produkt. Je to akási osnova, vďaka ktorej nadobúda web, e-shop alebo appka svoju reálnu podobu.

Rozdiel UX a UI text obrázok

UI je kúzelná palička!

UI. Termínus technikus „user interface“ znamená používateľské rozhranie. Rovnako ako v prípade UX sa tento výraz dá aplikovať na digitálne produkty ako aj na produkty bežnej spotreby.

UI dizajn dáva UX dizajnu vizuál a grafickú podobu.

Zatiaľ čo doteraz bol celý tvoj web usporiadaný do nevkusných chlievikov poprepletaných do jednej veľkej pavučiny – wireframov, UI z neho spraví jednorožca!

UI dizajn je o estetike

UI dizajn sa snaží dať tvojmu funkčnému webu pekný vzhľad. Na základe UX wireframov vyberá vhodné farby, typografiu, prvky a elementy, ktoré neskôr tvoria celý vizuál tvojho webu.

UI dizajn znamená vzhľad

Web by mal byť rovnako funkčný ako aj krásny.

Estetika v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu a určite ju netreba odsúvať na druhú koľaj. Príťažlivý dizajn zvyšuje dôveryhodnosť a posúva zážitok z digitálneho produktu na vyššiu úroveň. Tu však treba mať na pamäti dôležitý fakt. V zásade platí, že funkčnosť bez krásy bude svojim spôsobom fungovať vždy, ale krása bez funkčnosti nikdy.

Rozdiel UX a UI text obrázok 2

UX a UI sú ako jing a jang

Náš UX dizajnér Zago veľmi rád prirovnáva rozdiel medzi UX a UI k stoličke. UX znamená, že stolička je pohodlná a dobre sa na nej sedí. UI predstavuje to, ako vyzerá. Ak je krásna, ale potí sa ti v nej zadok, keď na nej sedíš, znamená to, že stolička má kvalitné UI, ale zlé UX.

Záver?

UX a UI spolu vytvárajú do detailov prepracovaný celok, majstrovské dielo v online svete, web v jeho najrôznejších podobách. Čím lepšie UX a UI, tým viac interakcií, zákazníkov, relevantného publika, vyhľadávaní a efektívnejší biznis.