thumbnail

5 najčastejších chýb vo web dizajne, ktorých sme sa dopustili aj my

Nikto učený z neba nespadol, ani inoby. A preto sme priznali farbu, dali hlavy dokopy a vypotili zoznam najčastejších failov vo web dizajne, ktorých sme sa dopustili aj my. Týmto pozdravujeme všetkých web dizajnérov.

5 chyb vo web dizajne title 2

1. Príliš sa sústreďuješ na estetiku a zabúdaš na funkčnosť.

Spomeň si na náš článok, v ktorom sme ohovárali e-shop. Čo z toho, že je krásny, keď nie je schopný predávať tvoje produkty?

2. Menej je niekedy viac.

Ten pocit, keď si chceš na webe vyliať dušu a dať von všetko, čo si sa za svoj doterajší život malého grafika naučil, ale neuvedomuješ si, že to pre užívateľov môže byť #toomuch.

5 chyb vo web dizajne text obrazok

3. O čom je tento web?

Najhoršie je nevedeť, kde je sever.

Zmätený návštevník je to, čo na tvojom webe nechceš. A preto musí byť na prvý pohľad každému jasné, o čo ti ide – si e-shop, blog, alebo informačný web?

4. Zlá typografia.

Si otravnejší než Comic Sans.

Tu dokážeš toho pokaziť pomerne veľa: vyberieš príliš veľa rôznych typov písma, zvolíš nevhodnú farbu, neodhadneš správnu veľkosť, riadkovanie, či kontrast.

5 chyb vo web dizajne text obrazok 2

5. Nehroť to s najmodernejšími technológiami.

Používatelia sú stále len ľudia – z mäsa a kostí. A keď nechceš, aby z tvojho webu dostal návštevník epileptický záchvat, dvakrát si rozmysli, v akej intenzite pridáš animáciu, 3D prvok, hudbu, alebo video, ktoré sa bude načítavať ešte na tvojej smrteľnej posteli.

Nie je dizajn ako dizajn.

O dizajne, ktorý je pekný ale aj funkčný rozprávame v ďalšom článku. Ak chceš zabrdnúť viac do tejto témy, prečítaj si niečo o UX a UI dizajne.